Přeskočit navigaci

Články a analýzy

Děti se syndromem Prader-Willi se také chtějí zapojit do kolektivu

Děti se syndromem Prader-Willi se také chtějí zapojit do kolektivu

Výchova dítěte se syndromem Prader-Willi je pro rodiče velice náročná po stránce jak fyzické, tak i psychické. Pro mnoho rodičů je poměrně těžké se smířit s tím, že jejich dítě není zcela zdrávo a že musí být už od útlého věku léčeno, a odmítnou se o dítě starat a vychovávat je. Ti, kteří si své dítě doma nechají, musejí při výchově počítat s určitými problémy.

Děti se syndromem Prader-Willi (PWS) trpí především pomalejším rozvojem řeči a jazykových dovedností, sníženou inteligencí, neustálým hladem, některé děti mohou být hyperaktivní nebo naopak uzavřené do sebe.

K lepšímu rozvoji řeči u dětí s PWS přispívá:

  • neustálé mluvení rodiče na dítě,
  • zpívání,
  • vyprávění pohádek,
  • různé hry a činnosti, které mají dítě zaujmout a zlepšit jeho řečové dovednosti.

U malých dětí s opožděným vývojem řeči je dobré používat různé pomůcky:

  • přenosná hlasová zařízení (přenosný počítač, který řekne slovo, stiskne-li dítě určitý obrázek),obrázky,
  • tabule na kreslení atd.

U dětí, které již mluví, ale mají problémy s výslovností a slovní zásobou, je v poslední době trend nechat je popsat obrázek, vyprávět příběh nebo pohádku podle obrázku, a poté je nechat ukázat na obrázek určitého předmětu, jehož jméno vyslovíme.

Sport a hry

Děti s PWS často trpí nadváhou nebo dokonce až obezitou. Je to následek nezvladatelného hladu, který vůlí téměř nelze potlačit. Nejlepší pro to je zapojit dítě s PWS do nějakého sportovního kroužku. Vzhledem ke svému postižení sice nebude moci plně soutěžit se zdravými dětmi, přesto je ale kontakt s vrstevníky velice důležitý, neboť dítě se kromě pravidelného pohybu, redukce hmotnosti a zlepšení koordinace svých pohybů naučí i kontaktu s okolím a sociální integraci a navazování vztahů s ostatními dětmi, a přestane považovat své postižení za nějakou přítěž. Za nejvhodnější sporty se obecně považují míčové hry, plavání, turistika (procházky), kempování a jízda na kole. Vyvarovat by se naopak rodiče měli různých her a sportů s ostrými nástroji (šipky), kde dítěti hrozí riziko zranění.

Pro lepší psychiku

Psychický vývoj dítěte s PWS můžeme také podpořit hraním různých her simulujících normální činnosti v domácnosti, jako je vaření, nakupování, uklízení, udržování dětského pokoje v čistotě a pořádku. Takovéto hry totiž dítěti pomohou osvojit si tyto dovednosti i v normálním životě, naučí se tak smyslu pro pořádek a zodpovědnost. Neméně důležitou součástí výchovy jsou i různé manuální aktivity jako kreslení, malování, navlékaná korálků, vystřihování z papíru, lepení a další. Podporují totiž manuální zručnost dítěte a zároveň zlepšují jeho soustředění.

V poslední několika letech je rodičům také doporučováno nechat starší děti pracovat s počítačem. Nejenom při různých specializovaných výukových programech, ale i při hraní her a brouzdání po internetu se u dítěte zlepšuje soustředění, myšlení a postřeh.

(kam)

Zdroje:
www.wikipedia.org
Med Hypotheses 2004;62(2):299–303.
University o Michigan – Medical portal.
J Neuroengineering Rehabil 2007;4:14.


Archív

 
 

Máte dotaz ohledně syndromu Prader-Willi? Ptejte se lékaře v naší poradně.

Dobrý den, potřebuje rodič, který má nejistotu v podobnosti diagnozy se symptomy u jeho dítěte doporučení od pediatra,...

Paní Sločíková, doporučení o PLDD by jste mít měli. Endokrinolog potřebuje výpis z dokumentace dětského lékaře o výšc...

 

O čem by jste chtěli slyšet na našich setkáních?

 
Genetika
 3398 
Sociální problematika
 2738 
Sourozenecké vztahy
 2714 
Zvládání agrese
 2983 
Endokrinologie
 2986 
Léčba růstovým hormonem
 2896 


starší ankety