Přeskočit navigaci

Články a analýzy

Lidé s Prader-Williho syndromem mají nedostatek koenzymu Q10

Lidé s Prader-Williho syndromem mají nedostatek koenzymu Q10 Prader-Williho syndrom je genetická odchylka vyznačující se mimo jiné nezřízenou chutí k jídlu. Ta pak zákonitě vede k obezitě. Kromě poruch nervového a endokrinního systému přitom může být na vině i nedostatek koenzymu Q10.

Obranář organismu

Koenzym je Q10 je látka podobná vitaminům. Je životně důležitý pro správné fungování lidského těla. Koenzym Q10 je částečně přijímán potravou a částečně je produkován přímo v lidském organismu. Přirozeně se vyskytuje ve všech buňkách lidského těla. Úlohou Q10 v organismu je produkce energie a zajištění důležité obrany. Pokud je koenzymu Q10 v lidském těle nedostatek, daleko hůře získává z potravy energii a hůře se i brání všem vnějším vlivům, které způsobují stárnutí.

Studie amerických vědců z univerzity v Missouri ukázala velmi nízké hladiny koenzymu Q10 u pacientů se sníženým energetickým výdejem a špatnou funkcí srdce a kosterních svalů. Zkoumali také rozdíl hladin tohoto koenzymu u osob trpících Prader-Williho syndromem (PWS) a u osob, které trpí obezitou, ale nemají Prader-Williho syndrom.

U osob s PWS byla hladina koenzymu Q10 výrazně nižší než u jedinců s normální hmotností a bez PWS. Osoby, které byly sice obézní, ale neměly PWS, měly hladinu koenzymu Q10 podobnou jako pacienti postižení tímto syndromem. Pacienti s PWS ale na rozdíl od pouze obézních pacientů měli daleko menší podíl svalové hmoty na celkové hmotnosti.

Koenzym Q10 i v kapslích

Tuto látku je možné přijímat v potravě, čekat, až si ho tělo vyrobí, nebo ji tělu dodat v podobě doplňku stravy. Umělý koenzym Q10 se vyrábí několika způsoby. Jedním z nich je fermentační způsob výroby. Ten více odpovídá přirozenému vzniku v organismu. Druhým je umělá syntetizace z tabákových listů. Fermentační způsob je o něco výhodnější. Poskytuje totiž pouze takové formy Q10, které se přirozeně vyskytují v lidském těle.

Koenzym Q10 se vyrábí jak v podobě lékových kapslí, tak i jako umělá součást různých potravin, nejčastěji olejů. Je lepší rozdělit si denní příjem koenzymu Q10 do více dávek. Tělo ho totiž získá daleko více ze dvou kapslí po 30 mg než z jedné 60miligramové.

Potravní doplňky jen z lékárny

Kapsle nebo potravinové doplňky s koenzymem Q10 také zásadně nakupujte pouze v lékárně, ne například v supermarketech. I dobře vyrobený Q10 totiž může v jejich skladech trpět, kdežto lékárny jsou přímo uzpůsobeny ke skladování léčiv. Navíc vám v lékárně odborníci mohou poskytnout další cenné informace, například ohledně dávkování.

(kam)

Zdroj:
Am J Med Genet A. 2003 Jun 1; 119A (2): 168–71.
abecedazdravi.cz


Archív

 
 

Máte dotaz ohledně syndromu Prader-Willi? Ptejte se lékaře v naší poradně.

Dobrý den, potřebuje rodič, který má nejistotu v podobnosti diagnozy se symptomy u jeho dítěte doporučení od pediatra,...

Paní Sločíková, doporučení o PLDD by jste mít měli. Endokrinolog potřebuje výpis z dokumentace dětského lékaře o výšc...

 

O čem by jste chtěli slyšet na našich setkáních?

 
Genetika
 3397 
Sociální problematika
 2737 
Sourozenecké vztahy
 2713 
Zvládání agrese
 2982 
Endokrinologie
 2985 
Léčba růstovým hormonem
 2895 


starší ankety