Přeskočit navigaci

Odborné semináře

Obezita kvůli genům i úrazu hlavy

Obezita kvůli genům i úrazu hlavy Obezita představuje významný faktor, který ohrožuje zdraví a potenciálně i fakticky zkracuje život. Nejčastěji obezita vzniká kvůli spolupůsobení přejídání, souhry různých vrozených dispozic a malého výdeje energie. Kromě toho však může doprovázet různá onemocnění nebo jiná poškození organismu. Jednou z takových příčin obezity v dětském věku je Prader-Williho syndom (PWS). Kromě PWS existuje několik dalších onemocnění či stavů, které také vedou k nadváze nebo je obezita jedním z jejich projevů.

Podobně jako vzniká Prader-Willi syndrom kvůli poruše 15. chromozomu, zapříčiňují poruchy jiných chromozomů další onemocnění spojená s obezitou. Patří sem:

  • Albrightova hereditární osteodystrofie s poruchou 20. chromozomu,
  • Alstromův syndrom s poškozeným 2. chromozomem,
  • Bardet-Biedlův syndrom, způsobovaný přibližně šesti různými poškozeními chromozomů (výzkum tohoto postižení stále pokračuje),
  • Borjeson-Forssman-Lehmannův syndrom s poškozením části chromozomu X,
  • Cohenův syndrom s poruchou na 8. chromozomu,
  • syndrom fragilního (křehkého) chromozomu X.

Všechny tyto vrozené nemoci s krkolomnými názvy jsou provázeny více či méně závažnými poruchami pohybového aparátu, případně smyslů (oslepnutí u Alstromova syndromu), vnitřních orgánů (často ledvin) či mentální retardací.

Obezita provází i známější a lépe prozkoumané vrozené choroby. S nadváhou se velmi často potýkají pacienti s Downovým syndromem (ti mají tři 21. chromozomy místo dvou), Turnerovým syndromem (postihuje jen dívky, v jejich genetické výbavě chybí jeden chromozom X) a pacienti s Klinefelterovým syndromem (jen chlapci, ti zase mají jeden chromozom X navíc, takže se někdy píše o syndromu XXY).

Navíc vědci objevili další geny, které se nevážou k žádným syndromům, ale jejichž poškození také vede k obezitě. Takovým genem je například gen pro bílkovinu leptin. Nedostatek či poškození leptinu má za následek těžkou obezitu, zvýšenou chuť k jídlu až žravost a zpomalený sexuální vývoj.

Pocit hladu "v hlavě"

Kromě toho se obézním může stát dítě po úrazu hlavy, pokud je poškozena část mozku zvaná hypotalamus. Ta je zodpovědná za řízení pocitu hladu. Ze stejného důvodu může vzniknout obezita po chirurgických zákrocích na mozku nebo při jeho ozařování při nádorových onemocněních hlavy.

(zak)


Archív

 
 

Máte dotaz ohledně syndromu Prader-Willi? Ptejte se lékaře v naší poradně.

Dobrý den, potřebuje rodič, který má nejistotu v podobnosti diagnozy se symptomy u jeho dítěte doporučení od pediatra,...

Paní Sločíková, doporučení o PLDD by jste mít měli. Endokrinolog potřebuje výpis z dokumentace dětského lékaře o výšc...

 

O čem by jste chtěli slyšet na našich setkáních?

 
Genetika
 3397 
Sociální problematika
 2737 
Sourozenecké vztahy
 2713 
Zvládání agrese
 2982 
Endokrinologie
 2985 
Léčba růstovým hormonem
 2895 


starší ankety