Přeskočit navigaci

Odborné semináře

Syndrom Prader-Willi často doprovázejí poruchy spánku

Syndrom Prader-Willi často doprovázejí poruchy spánku Dětem i dospělým se syndromem Prader-Willi mohou často znepříjemňovat život potíže se spánkem.

Nejčastější poruchou spánku je takzvaná excesivní neboli nadměrná denní spavost. Někdy tuto poruchu doprovází spánková apnoe (neboli krátká zástava dechu), která narušuje jak kvalitu, tak i účinnost spánku. Obstruktivní spánková apnoe je spojena s nadváhou a zvýšeným BMI indexem, zatímco centrální spánková apnoe je na tělesné hmotnosti nezávislá.

V důsledku opakovaných zástav dechu během spánku je sníženo zásobování tkání kyslíkem. Spánková apnoe také může narušit kontinuitu spánku a snížit jeho kvalitu i kvantitu. Lidé se spánkovou apnoe jsou proto v průběhu dne často unavení a usínají. Výsledkem spánkového deficitu u osob se spánkovou apnoe může být právě nadměrná denní spavost.

Architektura spánku

V průběhu noci se střídají spánkové cykly: REM fáze (rapid eye movement – spánek s rychlými pohyby očí), během kterého se nám zdají sny, a NREM fáze spánku. Každý spánkový cyklus trvá 90–120 minut. Po usnutí převažuje nonREM spánek, v průběhu noci se ale stále zvyšuje podíl REM spánku. Střídání těchto cyklů je ovlivněno centrem v hypothalamu. (odkaz DS: http://www.dobry-spanek.cz/faze-a-typy-spanku)

Za poruchy spánku je u PW zodpovědný hypothalamus

Vlivem poruchy hypotalamu se u lidí se syndromem Prader-Willi (PWS) objevují centrální poruchy rytmu spánek – bdění. Tito lidé mají v průběhu noci více REM/NREM cyklů a více REM period, ale celkový objem REM spánku je snížen. To vede k únavě a ospalosti v průběhu dne, kterou organismus kompenzuje krátkým denním spánkem.

Léčba poruch spánku

Prvním léčebným opatřením je snaha o zlepšení spánkové hygieny. Je velmi důležité, aby lidé s PWS měli dostatek spánku. V případě potřeby je dobré naplánovat i krátké pauzy v průběhu dne, kdy se může dotyčný krátce prospat. Spánek by měl být pravidelný, před usnutím by se měl pacient zklidnit, nejíst, nedívat se na televizi a spát v dobře větrané místnosti. Uvolnění napomůže i meduňkový nebo třezalkový čaj.

Pokud režimová opatření nepomáhají, je nutné přistoupit k farmakologické léčbě poruch spánku. Před usnutím se podávají léky vedoucí ke zklidnění, v průběhu dne je naopak třeba podávat stimulující látky. Složitější poruchy spánku obvykle vyžadují konzultaci neuropsychiatra.

(hak)

Zdroj: Sleep Problems in PWS. Jan Forster, M.D., Pittsburgh Partnership.

Více informací o poruchách spánku najdete také na stránkách www.dobry-spanek.cz.


Archív

 
 

Máte dotaz ohledně syndromu Prader-Willi? Ptejte se lékaře v naší poradně.

Dobrý den, potřebuje rodič, který má nejistotu v podobnosti diagnozy se symptomy u jeho dítěte doporučení od pediatra,...

Paní Sločíková, doporučení o PLDD by jste mít měli. Endokrinolog potřebuje výpis z dokumentace dětského lékaře o výšc...

 

O čem by jste chtěli slyšet na našich setkáních?

 
Genetika
 3398 
Sociální problematika
 2738 
Sourozenecké vztahy
 2714 
Zvládání agrese
 2983 
Endokrinologie
 2986 
Léčba růstovým hormonem
 2896 


starší ankety