Přeskočit navigaci

Zprávy z tisku

Anestezie u dětí se syndromem Prader-Willi je více riziková než u zdravých dětí

Anestezie u dětí se syndromem Prader-Willi je více riziková než u zdravých dětí Je uspání pacienta před operací (celková anestezie) u pacientů se syndromem Prader-Willi (PWS) rizikovější než u ostatních? Touto otázkou se zabývali lékaři z univerzitní nemocnice v New Yorku, kteří operovali 13 dětských pacientů s tímto syndromem. Zjistili, že se některé komplikace po celkové anestezii u pacientů s PWS vyskytují výrazně častěji.

Roli hraje tělesná konstituce

Syndrom Prader-Willi je často spojen:

  • s deformitou hrudní stěny (například kvůli vybočení páteře do strany – skolióze); to může být příčinou snížené dýchací kapacity u těchto pacientů,
  • s hypotonií – pacienti s PWS mají snížené svalové napětí, což se projevuje i na svalech dýchacích,
  • s obezitou – ta syndrom neodmyslitelně provází a také znesnadňuje samotné vedení anestezie.

Obávanou komplikací je atelektáza

U nemocných s PWS se často vyskytují i další charakteristiky, které mohou způsobovat při anestezii problémy a postarat se tak lékařům o práci a stres navíc. Je to například abnormální reakce na snížené množství kyslíku nebo nedostatečně prostorný nosohltan, který ztěžuje zavedení intubační kanyly. Hustá a vydatná sekrece, stejně tak jako vyšší riziko vdechnutí žaludeční tekutiny, které se u PWS vyskytují, mohou být důvodem dušení, ucpání plicních bronchů a následného vyřazení části plíce z procesu dýchání (tzv. atelektáza).

Šest ze třinácti dětí reagovalo abnormálně na sedativa

Jednou z významných komplikací anestezie obecně je protrahovaná (abnormálně dlouho trvající) nebo celkově nadměrná reakce na léky navozující anestezii a uvolnění (sedativa). Tato reakce se u pacientů s PWS vyskytuje výrazně častěji než u normální populace a ve zmíněném souboru 13 operovaných dětí ji lékaři pozorovali celkem šestkrát. Druhými nejčastěji pozorovanými komplikacemi u těchto operovaných byly komplikace plicní, jako je atelektáza (nevzdušnost okrsku plíce) nebo plicní edém (otok).

Většina komplikací spojených s celkovou anestezií u dětí s PWS se projeví během prvních 24 hodin. Ne vždy jim lze předejít, ale je důležité na ně dopředu myslet a pokusit se o co nejšetrnější vedení celkové anestezie u těchto pacientů.

(sva)

Zdroj: Special Anesthesia Concerns for Patients with Prader-Willi Syndrome: The Winthrop University Hospital Center Experience, Jon Roberts, Department of Pediatrics, Winthrop University Hospital, Mineola, NY.


Archív

 
 

Máte dotaz ohledně syndromu Prader-Willi? Ptejte se lékaře v naší poradně.

Dobrý den,máme téměř dvoumesicni holčičku u které byl v jednom měsíci diagnostikovan prader willi syndrom.Zatím...

Vážená paní Pavlišová, objednejte se s dcerkou do endokrinologické ordinace (nejlépe té, která je centrem pro léčbu...

 

O čem by jste chtěli slyšet na našich setkáních?

 
Genetika
 3259 
Sociální problematika
 2646 
Sourozenecké vztahy
 2622 
Zvládání agrese
 2667 
Endokrinologie
 2889 
Léčba růstovým hormonem
 2789 


starší ankety